Jak kreatywnie wspierać rozwój swojego dziecka?

Każde dziecko rodzi się z ogromnym potencjałem, a pierwsze lata jego życia to czas bardzo intensywnego rozwoju. Nie bez przyczyny mówi się, że wszystko co najważniejsze w rozwoju człowieka dzieje się… przed szkołą, czyli do około 6-7 roku życia. To właśnie w tym okresie mózg kształtuje się w aż 80%, a dziecko rozwija możliwości i zdobywa umiejętności, które będą stanowiły bazę m.in. dla jego edukacji.

Rola rodziców w tym pierwszym okresie życia dziecka jest ogromna! Jesteśmy odpowiedzialni za stworzenie naszemu potomstwu optymalnych warunków do rozwoju oraz wspieranie go na każdym kroku.

Wspierajmy mądrze!

Każde dziecko jest inne i ma prawo rozwijać się we własnym tempie. Dlatego zanim zabierzemy się za stosowanie najrozmaitszych technik wspierających rozwój naszego dziecka, kupowanie zabawek i innych pomocy edukacyjnych – popracujmy nad bliskością i własną uwagą.

Rodzica powinna cechować cierpliwość, a żaden, nawet najbardziej pożądany cel – nie powinien nam przesłonić aktualnych potrzeb dziecka. Zanim więc zaczniemy wspierać rozwój dziecka – zadbajmy o odpowiedni klimat i pozytywne nastawienie.

Daj przestrzeń dziecku

Warzywa drewniane w skrzyneczce Janod
Warzywa drewniane w skrzyneczce Janod

W przenośni i dosłownie! Jak już wspomniano wyżej – dziecko powinno rozwijać się w swoim tempie, a zadaniem rodzica jest mądre wspieranie malucha i starszaka. Dziecko musi mieć możliwość samodzielnego eksplorowania otoczenia i odkrywania zasad nim rządzących oraz rozwijania swoich zainteresowań.

Obowiązkiem osoby dorosłej jest również stworzenie bezpiecznej przestrzeni do zabawy dla dziecka, takiej w której możne ono swobodnie się poruszać, bawić i tworzyć. Musimy pamiętać, że kreatywne zabawy, które mają rozwijać kreatywność dziecka, to zabawy w dużej mierze swobodne, stymulujące wyobraźnię i bazujące na pomysłowości naszych pociech.

Zdobywanie wiedzy to zabawa

Pokażmy dziecku, że uczenie się i zdobywanie nowej wiedzy oraz umiejętności może być doskonałą zabawą. Pomogą nam w tym rozmaite gry, od prostych gier karcianychmemo, czy domina po bardziej skomplikowane gry przeznaczone dla starszych dzieci.

Do zabawy z młodszymi dziećmi można wykorzystać drewniane zabawki np.: klocki, dzięki z których można nie tylko konstruować, ale również sortować je na różne sposoby, tworząc zbiory i podzbiory. Dzieci nawet nie będą wiedzieć kiedy nauczą się nazywać kolory i kształty, poznają cyfry i litery, nauczą się sztuki dodawania i odejmowania…

Z kolei układanie puzzli to świetny wstęp do późniejszej nauki czytania, a jeśli wybierzemy puzzle tematyczne (np. przedstawiające mapę Polski lub świata) – przyswoimy dodatkowo konkretną wiedzę.

Jak wybierać zabawki?

Mały Mrówkojad Dolce zabawka sensoryczna
Mały Mrówkojad Dolce zabawka sensoryczna

Współczesny rodzic ma dostęp do mnóstwa zabawek, które podarowane dziecku w odpowiednim momencie, pozwalają wspierać jego rozwój. Zabawki kreatywne, które najczęściej opisane są jako edukacyjne lub rozwijające, należy dobierać do wieku, umiejętności i zainteresowań dziecka.

W tym celu należy kierować się opisem konkretnej zabawki, w którym powinny znaleźć się m.in. zalecenia dotyczące sugerowanego wieku dziecka. Zbyt skomplikowane gry i zabawki mogą okazać się za trudne i zniechęcić dziecko do ich odkrywania. Z kolei zabawki interaktywne (grające, śpiewające, ruszające się) mogą okazać się na dłuższą metę po prostu zbyt męczące, dostarczając za dużo różnorodnych bodźców równocześnie.

Niezmiennie największą popularnością cieszą się uniwersalne i ponadczasowe zabawki drewniane, m.in. klocki i puzzle, rozmaite budowle (domki, garaże), sprzęty i urządzenia… Prostota tych zabawek jest ich największą zaletą, pozwala bowiem na rozwijanie kreatywności u dziecka, umożliwiając podejmowanie różnych aktywności i wymyślanie własnych zabaw.

Rozwijanie kreatywności i zabawki kreatywne

Kreatywność dziecka możemy rozwijać dostarczając mu po prostu dobrych jakościowo artykułów plastycznych – kredek, naklejek, kolorowanek (np. w aktywizujących rolkach)… Starsze dzieci z przyjemnością bawią się zestawami kreatywnymi, w których zgromadzone są wszystkie niezbędne do wykonania konkretnych prac plastycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*